Tapyoka Kek: Hızlı ve lezzetli tarifi (İYİ!)

26 October 2017

Tapyoka Kek: Hızlı ve lezzetli tarifi (İYİ!)

farklı kontrol pasta tarifleri tapyoka ve bu madde mutfakta çok yönlü nasıl olabilir görüyoruz. Sen puding benzer kahve ya da buzlu bir pasta ile zevk yumuşak hamurla bir versiyonunu hem hazırlayabilir.

tapyoka Hint kökenli bir incelik olduğunu, ama kim Brezilya boyunca insanların damak kazandı. un manyok, aynı zamanda manihot veya manyok gibi bilinen çıkarılan nişasta ile hazırlanır. sulu ve tavada yerleştirildiğinde bu madde, taze hem de tuzlu dolgu hem tüketilebilir.

tapyoka Kektapyoka kek dört lezzetli versiyonlarını hazırlamak öğrenin. (AA)

Yıllar içinde, tapyoka unu Bu mutfakta yeni kullanımlarını kazandı. Tipik kuzey incelik işlev görmenin yanı sıra, aynı zamanda diğer lezzetleri arasında kek, puding, custard, hazırlanmasında kullanılabilir.

tapyoka Kek

tapyoka Kek

tapyoka kek Genellikle Haziran tatil başarılı olmak, her şeyden önce, her zaman bu incelik değerleri biraz standı var.

İyi haber bu zevk zevk için Haziran ayını beklemek zorunda kalmamasıdır. Farklı şekillerde tapyoka unu kullanarak evde lezzetli tarifleri hazırlayabilir.

tapyoka Kek

tapyoka Geleneksel buğday unu yerine mükemmel bir seçimdir. Bu sağlıklı, hafif ve gliadini, glüten bulunan bir protein içerir. Çok Şık yaşamaya ihtiyacınız 4 tapyoka kek tarifleri seçildi. bkz:

Tapyoka Basit kek

Basit tapyoka kek Bu, geleneksel pasta çok benziyor biridir "kahve ile almak." Bu kimsenin ağzına su bırakarak hindistan cevizi ile manyok lezzet birleştirir. Hamur çok yumuşak ve her lokma ağızda erir.

tapyoka Kek

malzemeler

2 bardak (çay) tapyoka
rendelenmiş taze Hindistan cevizi ½ fincan (çay)
Oda sıcaklığında yağı 150 g
Sütün 5 bardak (çay)
2 bardak (çay) şeker
4 büyük yumurta

hazırlık

Bir arka plan kase üzerinde süt 3 su bardağı ile tapyoka unu karıştırın. Sıvı tamamen emilir kadar karışım, hidrat izin verin. Şimdi hindistan cevizi ve homojen bir sıvı hale gelene kadar yaklaşık 3 dakika için bir blendır içinde süt kalan çarptı. Bir elektrikli karıştırıcı kullanarak, tereyağı, yumurta ve şeker birleştirir. 10 dakika boyunca çırpın.

Daha sonra, süt ve hindistan cevizi dökün. Zaten sulu tapyoka yerleştirin ve bir kaşıkla hafifçe karıştırın. Tereyağı ile ortasında bir delik yağlayın. Sonra, bir kaşık yardımıyla, bu kapta kitle dökün. 45 dakika boyunca 200 ° C'ye ısıtılmış bir sıcak etüve, al. tapyoka kek kahverengi başladığında, noktada olduğu bir işaretidir. parçasının çıkarılması önce hafifçe soğutun.

Tapyoka kek değil Fırında olacak

Bu yaz da, yatırım yapmaya değer olduğunu tapyoka kek Eğer fırında gitmez. reçete Bu toz tapyokadan Hindistan cevizi ve konsantre süt gibi birkaç malzemeyi alır. Sonuç puding gibi iyi bir kıvamı olan krem ​​yemek.

tapyoka Kek

malzemeler

granüle tapioca 500 g
1 küçük hindistan cevizi sütü cam
200 g hindistan cevizi
1 yoğunlaştırılmış süt
2 bardak (çay) şeker
Sıcak 1 litre süt

hazırlık

Bir kapta, toz tapyoka, sıcak süt ve şekeri karıştırın. Karışım, krem ​​döndüğünde, 10 dakika süre ile beklemeye bırakılır. tapyoka hafifçe büyüyecek çünkü paniğe yoktur. Bu süreden sonra, hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi ekleyin. kaşıkla karıştırın.

yoğunlaştırılmış süt ve dondurma kütle tapyoka pasta kullanarak bir yere yağlayın. yaklaşık 2 saat boyunca buzdolabında. Bu süreden sonra, sadece bir tabakta unmold. sonuç çok güzel olduğu için, rendelenmiş hindistan cevizi ile süsleyin deneyin.

tuzlu tapyoka kek

Birçok ilginç versiyonu vardır tapyoka kek, tuzu tarifi gibi. Bu yemek nedeniyle hamur içinde peynir ve tuz varlığında bir tuzlu tadı alır.

4 tapioca Pasta tarifi

malzemeler

3 su bardağı (çay) tapyoka
1 fincan (çay) süt
1 fincan (çay), yağ
3 yumurta
1 çorba kaşığı () kabartma tozu
rendelenmiş peynir mayın 1 fincan (çay)
1 tutam tuz

hazırlık

Bir blender içinde yumurta, yağ, süt ve tapyoka yerleştirin. iyi çırpın. Daha sonra, rendelenmiş peynir, tuz ve son olarak, kabartma tozu eklenir. , Tereyağı ile bir tavada yağlayın kek hamuru koyun ve 40 dakika önceden ısıtılmış fırında pişirmeye getirmek. Bu süreden sonra, sadece unmold ve peynir ile süsleyin.

Ayrıca seveceksiniz:

  • senin tapyoka şeyler 40 lezzetli ve lezzetli dolgular
  • adım dolması tapyoka adımı nasıl yapılır

tapyoka kek Fit

tapyoka kek uyum Bu kilo ve tanımlanmış bir vücudu kazanmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bu kahvaltıda beyaz ekmek yerine geçer ve abdominal yağ birikmesini önleyebilir. tarifi yok rafine şeker veya yoğunlaştırılmış süt alır ve bu nedenle diyetin büyük müttefiki olarak kabul edilir.

tapyoka Kek

malzemeler

250g tapyoka unu
Coco süslemek için kaba şeker rendelenmiş
Hindistan cevizi sütü ışık 1 şişe
2 yumurta
1 fincan kahverengi şeker
1 tutam tuz
2 çorba kaşığı ghee

hazırlık

Bir arka plan kap üzerinde tapyoka unu ve Hindistan cevizi sütü bir şişe yerleştirin. yaklaşık 15 dakika boyunca hidrat olsun. Bu arada, bir blender içinde yumurta, tuz, şeker ve tereyağı yendi. Diğer karışım hidratlanmış tapyoka ekleyin ve iyice karıştırın.

ortada bir yol delik sağlayın ve tereyağı ile yağlayın. makarna ekleyin ve 45 dakika boyunca 200 ° C'de ısıtılmış fırında pişirin. kek kahverengi başladığında, fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. rendelenmiş hindistan cevizi kaba şeker olan bir levha ve garnitür üzerine döndürün.

tapyoka Kek

tapyoka kek tarifleri birini seçin ve evde hazırlamak. Şüphesiz ailen bu incelik seveceksiniz. Glutensiz ve düşük kalori, tapyoka unu yemekleri çok sayıda kullanılmıştır. Zevk ve mutfakta yaratıcı olsun.